Co ćwiczymy

Program szkolenia na naszych treningach, jeśli chodzi o techniki aikido nie odbiega dużo od tego co realizuje się w klubach aikido w Polsce. Na kształt naszej szkoły największy wpływ mieli mistrzowie realizujący założenia Aikido Kobayashi. Są to między innymi Giampietro Savegnago sensei, Juchat Christian sensei oraz Jacek Wysocki sensei. W naszej szkole skupiamy się jednak na praktycznej stronie aikido czyli umiejętności działania w sytuacjach zagrożenia, kierując się naukami przekazywanymi nam przez mistrzów: Ryszarda Króla eksperta w dziedzinie sztuk walki ( m. in. combat jujitsu ) prezesa IP System, Ljubomira Vračarevića twórcy stylu Real Aikido, Alberto Merlo – IPP Krav Maga International Association i wielu innych.

Różnice między CA a innymi organizacjami aikido wynikają przede wszystkim z metod treningowych. Program szkolenia na zajęciach combat aikido obejmuje naukę uderzeń i kopnięć pochodzących z karete i oczywiście obronę przed tymi atakami. Poza tym ćwiczona jest także obrona przed chwytami i obchwytami (chwytami opasującymi). W celu zdynamizowania ataku stosowana jest praca dystansem, atemi (pojedyncze lub w seriach) a także shocker’y (szybkie uderzenia, niekoniecznie mocne we wrażliwe części ciała) oraz tzw. timing czyli odpowiedni czas reakcji dostosowany do tempa ataku napastnika.

Swoiste „podłączenie się” pod ruch przeciwnika szczególnie widoczne jest w szkole aikido sensei’a Hirokazu Kobayashi’ego, z których to nauk najwięcej czerpią kluby Combat Aikido skupione w AZCA. Wychylenie przeciwnika w szkole Combat Aikido oprócz atemi wykonywanych rękoma realizuje się również za pomocą uderzeń nogami. Poza tym w systemie Combat Aikido duży nacisk kładzie się na kontrtechniki (kaeshi-waza) oraz umiejętność płynnej zmiany techniki (nagashi-waza) czyli pełniejsze stosowanie zasady aiki. Skutkuje to dokładniejszą kontrolą atakującego i panowania nad całą walką. Walka w duchu aiki nie powinna kończyć się utratą zdrowia atakującego. Nie można przecenić w takich wypadkach umiejętności zmiany techniki.

Na treningach CA ćwiczy się także techniki rzutów pochodzących ju-jitsu i judo, walkę w parterze zaczerpniętą z brazylijskiego ju-jitsu, techniki interwencyjne i samoobrony wzorowane na systemie Combat Ju-Jitsu i Krav Maga. System uczy takich samych odruchów w każdej sytuacji niezależnie od rodzaju ataku. Wszystkie techniki podporządkowane są zasadom aiki. Doskonalenie technik odbywa się poprzez różne formy, także sparingów. Organizujemy również zawody sportowe, na których preferowanymi formułami są opracowana przez nas: Combat Aikido a także Ju-Jitsu Fighting i Duo-System.

Uderzenia (uchi, tsuki) i techniki kopnięć (keri/geri) a także techniki ju-jitsu poznajemy pod okiem mistrzów: Mariana Jasińskiego (7 dan JJ i 6 dan Judo), Hanshi Pawła Handzlika ( 8 dan Ju-Jutsu, 5 dan Karate Sportowe ) – Prezesa Polskiej Federacji Sztuk Walki i Sportów Obronnych do której należy Autonomiczne Zrzeszenie Combat Aikido oraz wielu innych mistrzów na seminariach i kongresach sztuk walki.

Liczy się dla nas przede wszystkim umiejętność samoobrony, szeroko pojęta rekreacja, sprawność fizyczna, dobre towarzystwo. Spotkania w naszym gronie nie ograniczają się do godzin spędzanych na macie. Organizujemy obozy ( najczęściej pod namiotami ), rajdy, spływy kajakowe, ogniska, wspólne wyjazdy i inne imprezy.